Karanfil

Ar/Fa ḳaranful قرنفل 1. Doğu Hint adalarına özgü bir baharat bitkisi, syzygium aromaticum, 2. kokusu ve dişil organı bu baharatı andıran çiçek, dianthus caryophyllus Hind

Tarihte En Eski Kaynak

karanful [ Kutadgu Bilig (1070) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ve Farsça ḳaranful قرنفل z "1. Doğu Hint adalarına özgü bir baharat bitkisi, syzygium aromaticum, 2. kokusu ve dişil organı bu baharatı andıran çiçek, dianthus caryophyllus" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Modern Hintçe bir sözcükten alıntıdır.

Ek Bilgi

Eski Yunanca karyófyllon (baharat karanfil) biçimi Doğu dillerinden alınmıştır. Çiçek karanfil Avrupa"ya 1270"ten sonra Arap ülkelerinden aktarılmış ve birçok dilde baharat karanfil adıyla adlandırılmıştır. Karş. Almanca nelken, Ermenice méχak (1. baharat, 2. çiçek karanfil).

Kelime Telaffuzu

Karanfil kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Karanfil nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça ve Yeni Farsça, Modern Hindi kategori veya etiketlerine bağlıdır. Karanfil ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play