Karar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Karar Kelime Kökeni

Ar ḳarār قرار [#ḳrr msd.] durma, sabit olma, istikrar, kesin görüş veya tercih Ar ḳarra قرّ durdu, yerleşti, kaldı, karar kıldı, karar verdi

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) : ḳararsız ḳıldı anı ḳorḳunç ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḳrr kökünden gelen ḳarār قرار z "durma, sabit olma, istikrar, kesin görüş veya tercih" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳarra قرّ z "durdu, yerleşti, kaldı, karar kıldı, karar verdi" fiilinin masdarıdır.

Kelime Telaffuzu

Karar kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, karar nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Eski Yunanca karyófyllon (baharat karanfil) biçimi Doğu dillerinden alınmıştır. Çiçek karanfil Avrupa'ya 1270'ten sonra Arap ülkelerinden aktarılmış ve birçok dilde baharat karanfil adıyla adlandırılmıştır. Karş. Almanca nelken, Ermenice méχak (1. baharat, 2. çiçek karanfil).

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.