Karamela - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Karamela Kelime Kökeni

İt caramello 1. şeker kamışı şurubu, kaynatılmış şekerli su, 2. yakılmış şeker İsp caramillo [küç.] şeker kamışı İsp caramo kamış << Lat calamus a.a. EYun kálamos a.a.  kalamar

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1932) : Lion sütlü meyvalı karamelâ bonbon şekeri ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca caramello "1. şeker kamışı şurubu, kaynatılmış şekerli su, 2. yakılmış şeker" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İspanyolca caramillo "şeker kamışı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İspanyolca caramo "kamış" sözcüğünün küçültme halisidir. İspanyolca sözcük Latince aynı anlama gelen calamus sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kálamos sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kalamar maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Arapça ˁarbana (kaparo vermek) ve ˁarabū%in (kaparo) Aramiceden alıntıdır.

Etiketler: İtalyanca, İspanyolca, küçültme, Türeme, İspanyolca, Ses evrimi, Klasik Latince, Antik Yunanca, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.