Kapan - Yan Anlam - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kapan - Yan Anlam Kelime Kökeni

Fa ḳappān قپّان ağır yükler için tek kollu büyük terazi OYun kampanós καμπανός a.a. MS 6. yy OLat campāna a.a. MS 2. yy ?

Tarihte En Eski Kaynak

ḳapān/ḳappān [ Câmi-ül Fürs (1501) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ḳappān قپّان z "ağır yükler için tek kollu büyük terazi " sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Yunanca aynı anlama gelen kampanós καμπανός z sözcüğü ile eş kökenlidir. (İlk kullanımı: MS 6. yy) Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen campāna sözcüğü ile eş kökenlidir. (İlk kullanımı: MS 2. yy) Bu sözcüğün kökeni belirsizdir.

Ek Açıklamalar

Roma imparatorluk dönemi icadı olup adının kaynağı belirsizdir. Arapça ḳabbān (aynı anlamda) Yunan veya Latin dilinden alıntıdır.

Etiketler: Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Orta Yunanca, İlk kullanım, Eşkökenlilik, Orta Latince, İlk kullanım, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.