Kap

~? Saka kaba bir tahıl ölçeği, çanak (Sogd kapç/kapçē/kapçīk a.a. ) << İr

Tarihte En Eski Kaynak

kap1 "bir tahıl ölçeği" [ Divan-i Lugat-it Türk (1070) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Hotan Saka dilinde kaba "bir tahıl ölçeği, çanak" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. (NOT: Sakaca sözcük Soğdca aynı anlama gelen kapç veya kapçē veya kapçīk sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Bu sözcük Proto-İranca (Ana-İranca) bir sözcükten evrilmiştir.

Ek Bilgi

Geç Babil kaynaklarında ve Tevratta görülen ḳab (bir tahıl ölçeği) MÖ 6. yy dolayında Eski Farsçadan Ortadoğu kültürlerine geçmiştir. Arapça ḳabb > Orta Yunanca kábos (4 litreye eşdeğer tahıl ölçüsü) Aramiceden aktarılmıştır. Eski Türkçe kap2 (torba, çuval, zarf) sözcüğünün ayrı kelime olduğu kabul edilmelidir.

Kelime Telaffuzu

Kap kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Kap nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Hotan Sakacası, Eşkökenlilik, Soğdca, Aynı anlamda, Ses evrimi, Proto İranik veya bir İrani dil kategori veya etiketlerine bağlıdır. Kap ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play