Kanasta - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kanasta Kelime Kökeni

İsp cañasta 1. hasır sepet, 2. bir iskambil oyunu EYun kánastron κάναστρον hasır sepet EYun kánna κάννα kamış, kargı Aram ḳanyā קניא a.a. (Akad ḳanū a.a. İbr ḳāne קנ a.a. )

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1954) : Kanasta oynuyoruz. Can sıkıcı bir oyun. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İspanyolca cañasta "1. hasır sepet, 2. bir iskambil oyunu" sözcüğünden alıntıdır. İspanyolca sözcük Eski Yunanca kánastron κάναστρον z "hasır sepet" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca kánna κάννα z "kamış, kargı" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen ḳanyā קניא z sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Aramice/Süryanice sözcük Akatça aynı anlama gelen ḳanū sözcüğü ile eş kökenlidir. Akatça sözcük İbranice aynı anlama gelen ḳāne קנ z sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Ek Açıklamalar

Eski Yunanca kanōn (çıta, cetvel) ve Latince cancellus (parmaklık) muhtemelen aynı Sami kökünden alınmıştır.

Etiketler: İspanyolca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, Akatça, Eşkökenlilik, İbranice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.