Kanarya

İt/İsp canario Kanarya adalarına özgü bir kuş öz Canaria Atlantik"te bir takımada Lat insula Canaria Köpek Adası Lat canis köpek << HAvr *kʷon- a.a.  kanin

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca ve İspanyolca canario "Kanarya adalarına özgü bir kuş" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Canaria "Atlantik"te bir takımada" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Latince insula Canaria "Köpek Adası" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Latince canis "köpek" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kʷon- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için kanin maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Aynı kökten Sanskritçe kāma (arzu, cinsel sevgi), kāma sutra (aşk kitabı). Hz. Ali"nin kölesinin adı olan Kamber muhtemelen Farsça “sevgi veren” veya “zevk veren” anlamındadır.

Etiketler: Alıntı, İtalyanca ve İspanyolca , Türeme, özel ad, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play