Kançılarya - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kançılarya Kelime Kökeni

İt cancelleria mabeyn, sekretarya Lat cancellarius 1. mahkemede hakimleri halktan ayıran parmaklığın önünde duran görevli, 2. kapı bekçisi, kapıcı Lat cancellī kafes şeklinde örülü parmaklık, çit <? Lat canna ince çubuk, kargı, kamış  kanasta

Tarihte En Eski Kaynak

[ Düs I.2Z.192 (1870 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca cancelleria "mabeyn, sekretarya" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince cancellarius "1. mahkemede hakimleri halktan ayıran parmaklığın önünde duran görevli, 2. kapı bekçisi, kapıcı" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince cancellī "kafes şeklinde örülü parmaklık, çit" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince canna "ince çubuk, kargı, kamış" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için kanasta maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca ganche (aynı anlamda) Katalanca veya İspanyolcadan alınmıştır.

Etiketler: İtalyanca, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.