Kalker

Fr calcaire kireçli, kireçtaşı OLat calcarium taş, kireçtaşı Lat calx, calc- 1. taş, özellikle kireçtaşı (kalsiyum oksit), dama ve üçtaş gibi oyunlarda oyun taşı, 2. topuk, topuk kemiği EYun χáliks χάλιξ taş

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDili (1936) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca calcaire "kireçli, kireçtaşı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince calcarium "taş, kireçtaşı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince calx, calc- "1. taş, özellikle kireçtaşı (kalsiyum oksit), dama ve üçtaş gibi oyunlarda oyun taşı, 2. topuk, topuk kemiği" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca χáliks χάλιξ z "taş" sözcüğü ile eş kökenlidir.

Ek Bilgi

Kuran"da birçok yerde "yazı aracı" anlamında kullanılan sözcük, Al-İmran 44"te "kamış çubuk" (Yeni Yunanca rhábdoi) anlamındadır. Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur"an 242. || Latince calamus (kamış, kalem) Yunancadan alıntıdır. Eski Habeşçe (Ge"ez) ḳalamā (kalem) 5. yy dolayında Süryanice üzerinden alınmıştır. Sanskritçe kalama (aynı anlamda) MÖ 1. ila MS 6. yy arasına tarihlenir ve muhtemelen bir Ortadoğu dilinden alınmıştır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Eşkökenlilik, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play