Kalkülatör

İng calculator hesap makinası İng calculate hesaplamak +or OLat calculare, calculat- abaküs veya benzeri bir araçla hesaplamak Lat calculus [küç.] çakıltaşı, oyun veya hesap için kullanılan taş parçası Lat calx, calc- kireçtaşı, taş +ul+  kalker

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1979) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce calculator "hesap makinası" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce calculate "hesaplamak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince calculare, calculat- "abaküs veya benzeri bir araçla hesaplamak" fiilinden alıntıdır. Geç Latince fiil Latince calculus "çakıltaşı, oyun veya hesap için kullanılan taş parçası" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince calx, calc- "kireçtaşı, taş" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için kalker maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Jamaika yerli dilinden gelen sözcük 1930"lardan itibaren (Homeros"un Odysseia destanında anılan Kalypsō adlı kadın büyücüye atfen) İngilizce calypso şeklinde kaydedilmiştir. 1956"da Harry Belafonte"nin Calypso adlı albümü sayesinde uluslararası ün kazandı.

Etiketler: Alıntı, İngilizce , Türeme, Orta Latince, Klasik Latince, küçültme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play