Kalem

Ar ḳalam قلم [#ḳlm] kamıştan yapılmış yazı aracı, kalem Aram ḳalamā a.a. EYun kálamos κάλαμος kamış, kamış kalem

Tarihte En Eski Kaynak

[ (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḳlm kökünden gelen ḳalam قلم z "kamıştan yapılmış yazı aracı, kalem" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen ḳalamā sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca kálamos κάλαμος z "kamış, kamış kalem" sözcüğünden alıntıdır.

Ek Bilgi

Kuran"da birçok yerde "yazı aracı" anlamında kullanılan sözcük, Al-İmran 44"te "kamış çubuk" (Yeni Yunanca rhábdoi) anlamındadır. Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur"an 242. || Latince calamus (kamış, kalem) Yunancadan alıntıdır. Eski Habeşçe (Ge"ez) ḳalamā (kalem) 5. yy dolayında Süryanice üzerinden alınmıştır. Sanskritçe kalama (aynı anlamda) MÖ 1. ila MS 6. yy arasına tarihlenir ve muhtemelen bir Ortadoğu dilinden alınmıştır.

Kelime Telaffuzu

Kalem kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Kalem nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Arapça, Aramice ve Süryanice, Aynı anlamda, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır. Kalem ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play