Kalem - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kalem Kelime Kökeni

Ar ḳalam قلم [#ḳlm] kamıştan yapılmış yazı aracı, kalem Aram ḳalamā a.a. EYun kálamos κάλαμος kamış, kamış kalem

Tarihte En Eski Kaynak

[ (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḳlm kökünden gelen ḳalam قلم z "kamıştan yapılmış yazı aracı, kalem" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen ḳalamā sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca kálamos κάλαμος z "kamış, kamış kalem" sözcüğünden alıntıdır.

Kelime Telaffuzu

Kalem kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kalem nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Kuran'da birçok yerde "yazı aracı" anlamında kullanılan sözcük, Al-İmran 44'te "kamış çubuk" (Yeni Yunanca rhábdoi) anlamındadır. Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 242. || Latince calamus (kamış, kalem) Yunancadan alıntıdır. Eski Habeşçe (Ge'ez) ḳalamā (kalem) 5. yy dolayında Süryanice üzerinden alınmıştır. Sanskritçe kalama (aynı anlamda) MÖ 1. ila MS 6. yy arasına tarihlenir ve muhtemelen bir Ortadoğu dilinden alınmıştır.

Etiketler: Arapça, Aramice ve Süryanice, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.