Kalçın - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kalçın Kelime Kökeni

İt calzoni [büy. çoğ.] uzun çorap veya iç don, eskiden erkeklerin giydiği bacağı sıkıca saran pantalon veya çizme, tayt İt calza ayakkabı veya çorap << OLat *calcea Lat calceus ayakkabı, çizme Lat calx, calc- 1. taş, 2. topuk kemiği, topuk  kalker

Tarihte En Eski Kaynak

"yumuşak meşinden uzun çizme" [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca calzoni "uzun çorap veya iç don, eskiden erkeklerin giydiği bacağı sıkıca saran pantalon veya çizme, tayt " sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca calza "ayakkabı veya çorap" sözcüğünün büyütme hal çoğuludur. Bu sözcük Geç Latince yazılı örneği bulunmayan *calcea sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Latince calceus "ayakkabı, çizme" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince calx, calc- "1. taş, 2. topuk kemiği, topuk" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kalker maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. Fransızca chausses (eskiden erkeklerin giydiği uzun çorap veya yumuşak çizme), chaussure (her türlü ayak giysisi. Fransızca caleçon biçimi İtalyancadan alıntıdır.

Etiketler: İtalyanca, Türeme, İtalyanca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.