Kadraj - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kadraj Kelime Kökeni

Fr cadrage çerçeveleme Fr cadrer çerçevelemek +age << Lat quadrare kare yapmak, dörtlemek Lat quatuor, quadr- dört  kare

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1976) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca cadrage "çerçeveleme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca cadrer "çerçevelemek" fiilinden +age sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince quadrare "kare yapmak, dörtlemek" fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince quatuor, quadr- "dört" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kare maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı Sami kökünden Aramice/Süryanice χablā, İbranice χebel, Arapça ḥabl (ip, halat). Geç Latince biçim muhtemelen Fenike dilinden alıntıdır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.