Küstah - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Küstah Kelime Kökeni

Fa gustāχ گستاخ kendinden emin, cesur, edepsiz << OFa vistāχ kendinden emin, cesur Ave *vi-stāka- karşı-duran, direnen Ave vi+ stā- durmak  istasyon

Tarihte En Eski Kaynak

güstāχ [ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça gustāχ گستاخ z "kendinden emin, cesur, edepsiz" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) vistāχ "kendinden emin, cesur" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde yazılı örneği bulunmayan *vi-stāka- "karşı-duran, direnen" sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde stā- "durmak" fiilinden vi+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için istasyon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Ermenice vstah վստահ (kendinden emin, cesur) Orta Farsçadan alınmıştır.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Türeme, Avesta kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.