Küfe

Ar ḳuffa ͭ قفّة hasırdan veya ince tahtadan yapılmış büyük sepet Aram ḳūppā/ḳūpptā קופא/קופתא a.a. Akad ḳuppu/ḳuppatu (sebze, meyve, et vb. için) hasır veya tahtadan yapılmış sandık

Tarihte En Eski Kaynak

küfe/küffe [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḳuffat قفّة z "hasırdan veya ince tahtadan yapılmış büyük sepet" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen ḳūppā veya ḳūpptā קופא/קופתא z sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Akatça ḳuppu veya ḳuppatu "(sebze, meyve, et vb. için) hasır veya tahtadan yapılmış sandık" sözcüğü ile eş kökenlidir.

Ek Bilgi

Yeni Yunanca kófa ve Venedikçe còfa (aynı anlamda) biçimleri Arapçadan alınmıştır. Eski Yunanca kófinos (sepet) biçiminin bir Sami dilinden alınmış olma ihtimali yüksektir.

Kelime Telaffuzu

Küfe kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Küfe nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Aynı anlamda, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır. Küfe ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play