Küfe - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Küfe Kelime Kökeni

Ar ḳuffa ͭ قفّة hasırdan veya ince tahtadan yapılmış büyük sepet Aram ḳūppā/ḳūpptā קופא/קופתא a.a. Akad ḳuppu/ḳuppatu (sebze, meyve, et vb. için) hasır veya tahtadan yapılmış sandık

Tarihte En Eski Kaynak

küfe/küffe [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḳuffat قفّة z "hasırdan veya ince tahtadan yapılmış büyük sepet" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen ḳūppā veya ḳūpptā קופא/קופתא z sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Akatça ḳuppu veya ḳuppatu "(sebze, meyve, et vb. için) hasır veya tahtadan yapılmış sandık" sözcüğü ile eş kökenlidir.

Kelime Telaffuzu

Küfe kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, küfe nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Yeni Yunanca kófa ve Venedikçe còfa (aynı anlamda) biçimleri Arapçadan alınmıştır. Eski Yunanca kófinos (sepet) biçiminin bir Sami dilinden alınmış olma ihtimali yüksektir.

Etiketler: Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.