Kâkül - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kâkül Kelime Kökeni

Fa kākul كاكل Moğolların ve bazı Türklerin başın büyük kısmını traş ederek bıraktıkları uzun saç tutamı, perçem Moğ kökül/kökel at yelesi, kuş ibiği, uzun saç tutamı

Tarihte En Eski Kaynak

kekel [ Tuhfetu'z Zekiyye fi'l-Lugati't-Türkiyye (1425) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça kākul كاكل z "Moğolların ve bazı Türklerin başın büyük kısmını traş ederek bıraktıkları uzun saç tutamı, perçem" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Moğolca kökül veya kökel "at yelesi, kuş ibiği, uzun saç tutamı" sözcüğünden alıntıdır.

Kelime Telaffuzu

Kâkül kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kâkül nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Latince cygnus > Fransızca cygne (kuğu) Yunancadan alıntıdır. || Yunanca sözcüğü Pokorny Hintavrupa Anadilinde *keuk- (yanmak, parlamak, beyaz olmak) köküne bağlar. Karş. softa. Ancak Yunanca-dışı bir kaynak daha muhtemeldir.

Etiketler: Yeni Farsça, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.