Kâhin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kâhin Kelime Kökeni

Ar kāhin كاهن [#khn fa.] gaipten haber veren Aram kāhənā כהנא rahip İbr kōhen כוהן rahip İbr #kwn כונ durma, ayağa kalkma  kâinat

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça khn kökünden gelen kāhin كاهن z "gaipten haber veren" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice kāhənā כהנא z "rahip" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İbranice kōhen כוהן z "rahip" sözcüğü ile eş kökenlidir. İbranice sözcük İbranice #kwn כונ z "durma, ayağa kalkma" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kâinat maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Kâhin kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kâhin nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 247. Arapça kahana (kehanet etti) fiili isimden türetilmiştir. Ermenice kahana գահանայ (rahip) Süryaniceden alıntıdır.

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i fail, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, İbranice, Türeme, İbranice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.