Jokey

İng jockey 1. köylü uşak [esk.], at uşağı [esk.], yamak, 2. yarış atı binicisi öz jock Jack adının Kuzey İngiltere şivesinde söylenişi OLat iacobus bir erkek adı İbr yaˁḳōb יעקב "ardından gelen, sonraki", bir erkek adı, Yakup İbr #ˁḳb עקב topuk, izinden gelme  akab

Tarihte En Eski Kaynak

cokey "yarış atı binicisi" [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce jockey "1. köylü uşak [esk.], at uşağı [esk.], yamak, 2. yarış atı binicisi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük jock "Jack adının Kuzey İngiltere şivesinde söylenişi" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince iacobus "bir erkek adı" sözcüğünden alıntıdır. Geç Latince sözcük İbranice yaˁḳōb יעקב z ""ardından gelen, sonraki", bir erkek adı, Yakup" sözcüğünden alıntıdır. İbranice sözcük İbranice #ˁḳb עקב z "topuk, izinden gelme" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için akab maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Osmanlı Jokey Klübü 1909"da kurulmuştur.

Kelime Telaffuzu

Jokey kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Jokey nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, İngilizce , Türeme, özel ad, Orta Latince, İbranice kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play