Jokey - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Jokey Kelime Kökeni

İng jockey 1. köylü uşak [esk.], at uşağı [esk.], yamak, 2. yarış atı binicisi öz jock Jack adının Kuzey İngiltere şivesinde söylenişi OLat iacobus bir erkek adı İbr yaˁḳōb יעקב "ardından gelen, sonraki", bir erkek adı, Yakup İbr #ˁḳb עקב topuk, izinden gelme  akab

Tarihte En Eski Kaynak

cokey "yarış atı binicisi" [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce jockey "1. köylü uşak [esk.], at uşağı [esk.], yamak, 2. yarış atı binicisi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük jock "Jack adının Kuzey İngiltere şivesinde söylenişi" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince iacobus "bir erkek adı" sözcüğünden alıntıdır. Geç Latince sözcük İbranice yaˁḳōb יעקב z "'ardından gelen, sonraki', bir erkek adı, Yakup" sözcüğünden alıntıdır. İbranice sözcük İbranice #ˁḳb עקב z "topuk, izinden gelme" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için akab maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Osmanlı Jokey Klübü 1909'da kurulmuştur.

Etiketler: İngilizce, Türeme, özel ad, Orta Latince, İbranice, Türeme, İbranice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.