Jikle

Fr gicleur otomobil motorunun soğukken kolay çalışmasını sağlayan aygıt Fr gicler sıçramak, aniden harekete geçmek +or << OLat *cisculare a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

jikle [ m (1955) : fazla jikle yapmaya lüzum kalmadan motor, daha istikrarlı bir çalışma seviyesine daha çabuk ulaşır ]
jiklör [ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca gicleur "otomobil motorunun soğukken kolay çalışmasını sağlayan aygıt" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca gicler "sıçramak, aniden harekete geçmek" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *cisculare fiilinden evrilmiştir.

Ek Bilgi

İngilizce sözcüğün ikinci anlamı 1941"de kullanıma girmiştir. || Latince fiil acere, geçmiş kökü iact- ve bundan türeyen ikincil iactare fiilinden, İngilizce ve Fransızca çok sayıda sözcük türetilmiştir; ör. ab-ject, ad-jective, con-jecture, de-ject, e-ject, in-ject, ob-ject, pro-ject, re-ject, sub-ject, tra-jectory vb. || Aynı HAvr kökünden Eski Yunanca ʰiēmi (atmak).

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Türeme, Ses evrimi, Orta Latince, Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır. Jikle ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play