Jaluzi

Fr jalousie 1. kıskançlık, 2. dilimli panjur veya kafes şeklinde perde Fr jaloux kıskanç << OLat zelosus a.a. EYun zēlos ζηλος hırs, gayret, kıskanma << HAvr *yeə- HAvr *yā- istemek, arzu etmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1939) : inşaatlerinizi meşhur Klett markalı ahşap jalusi ıstorlarıyle teçhiz ediniz ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca jalousie "1. kıskançlık, 2. dilimli panjur veya kafes şeklinde perde" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca jaloux "kıskanç" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen zelosus sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Eski Yunanca zēlos ζηλος z "hırs, gayret, kıskanma" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *yeə- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *yā- "istemek, arzu etmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

"Türk evlerine mahsus kafes" anlamında gelosia sözcüğüne ilk kez 15. yy"da İtalyancada rastlanır. 16. yy"dan itibaren Fransızcaya geçmiştir.

Kelime Telaffuzu

Jaluzi kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Jaluzi nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Türeme, Ses evrimi, Orta Latince, Aynı anlamda, Antik Yunanca, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play