İzole - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İzole Kelime Kökeni

Fr isoler yalıtmak, yalnızlaştırmak İt isolare kanal açarak bir yeri karadan koparmak, ada yapmak << OLat insulare a.a. Lat insula ada  insülin

Tarihte En Eski Kaynak

izolatör [ Resmi Gazete (1924) ]
izole etmek, izolasyon [ Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Dergisi (1943) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca isoler "yalıtmak, yalnızlaştırmak" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil İtalyanca isolare "kanal açarak bir yeri karadan koparmak, ada yapmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen insulare fiilinden evrilmiştir. Geç Latince fiil Latince insula "ada" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için insülin maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Menekşe rengi buharından ötürü. Latince viola ve Eski Yunanca íon < wíon biçimleri muhtemelen eski bir Akdeniz dilinden alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, İtalyanca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.