İstisna - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İstisna Kelime Kökeni

Ar istis̠nāˀ إستثناء [#s̠ny X msd.] 1. bir yemin veya sözleşmeyi hukuken geçersiz kılacak şekilde bir şart ileri sürme, 2. dışlama, hariç tutma Ar s̠unyāˀ ثنياء ikircik, a.a. Ar is̠nān إثنان iki  sani

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça s̠ny kökünden gelen istis̠nāˀ إستثناء z "1. bir yemin veya sözleşmeyi hukuken geçersiz kılacak şekilde bir şart ileri sürme, 2. dışlama, hariç tutma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça s̠unyāˀ ثنياء z "ikircik, 1. bir yemin veya sözleşmeyi hukuken geçersiz kılacak şekilde bir şart ileri sürme, 2. dışlama, hariç tutma" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Arapça is̠nān إثنان z "iki" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sani maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

İstisna kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, istisna nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

“Aşağılama” anlamı Türkçeye özgüdür.

Etiketler: Arapça, Eşkökenlilik, Arapça, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.