İsteri - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İsteri Kelime Kökeni

Fr hystérie psikiyatride bir ruh hastalığı Fr hystérique kadınlara özgü olduğu varsayılan aşırı duyarlık hali EYun ʰysterikós ὑστερικός rahime ait EYun ʰystéra ὑστέρα rahim +ikos  histero+

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kamus-ı Türki (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca hystérie "psikiyatride bir ruh hastalığı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca hystérique "kadınlara özgü olduğu varsayılan aşırı duyarlık hali" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca ʰysterikós ὑστερικός z "rahime ait" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca ʰystéra ὑστέρα z "rahim" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için histero+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Eskiden isteriye rahim salgılarının düzensizliğinin yol açtığına inanıldığı için.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.