Labia - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Labia Kelime Kökeni

İng/Lat labia Lat labia pudendi [çoğ.] kadın cinsel organının dudakları Lat labium dudak << HAvr *leb- a.a.  leb

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce ve Latince labia sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince labia pudendi "kadın cinsel organının dudakları" deyiminden türetilmiştir. Bu sözcük Latince labium "dudak" sözcüğünün çoğuludur. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *leb- sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için leb maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İtalyanca cucina, İngilizce kitchen (mutfak) biçimleri Latinceden alınmıştır. Aynı kökten İngilizce cook, Almanca kochen < Germence *kokjan. Yunancası standart *kʷ > p evrimi uyarınca péptō (pişirmek) şeklini alır.

Etiketler: İngilizce ve Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, çoğul/çokluk hali, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.