İstavrit - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İstavrit Kelime Kökeni

Yun savrídi σαυρίδι a.a. =? EYun saûros/saúra σαῦρος/σαύρα 1. kertenkele, 2. bir tür büyük deniz balığı, Lat. lacerta << OYun saurís σαυρίς a.a. * Suidas. Frisk II.683.  dinozor, +oid

Tarihte En Eski Kaynak

"bir balık türü, trachurus" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca aynı anlama gelen savrídi σαυρίδι z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca saûros veya saúra σαῦρος/σαύρα z "1. kertenkele, 2. bir tür büyük deniz balığı, Lat. lacerta" sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Orta Yunanca aynı anlama gelen saurís σαυρίς z sözcüğünden evrilmiştir. (İlk kullanımı: * Suidas. Frisk II.683.) Daha fazla bilgi için dinozor, +oid maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Mantıklı bir açıklaması olmayan Yeni Yunanca staurídi ("istavroza benzer") adına Yunanca kaynaklarda rastlanmaz; ancak Bulgarca, Romence, Rusça stavrid/stravrida biçimleri mevcuttur. || İtalyanca saurella, Fransızca saurelle (istavrit) Yunancadan alınmıştır. İstavrit cinslerini ifade eden sarı balığı, /sarıkuyruk/sarıkanat adları muhtemelen Yeni Yunanca saurí/saurídi'den alıntıdır. (Adıgeçen balıklar sarı değildir.) || Karş. sargos, zargana, ayrıca Eski Yunanca sagēnē (balık ağı). Etimolojisi muğlak olan bu sözcüklerin tümünün Yunan-öncesi bir Akdeniz dilinde miras olması mümkündür.

Etiketler: Modern Yunanca, Eşkökenlilik, Antik Yunanca, Ses evrimi, Orta Yunanca, İlk kullanım kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.