İstatistik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İstatistik Kelime Kökeni

Fr statistique Alm statistik devlet idaresi sanatı, idari amaçla toplanan sayısal bilgiler [xvii], uygulamalı matematik [xviii] Alm staat devlet +ikos İt stato  statü1

Tarihte En Eski Kaynak

[ Namık Kemal, Osmanlı Modernleşmesinin Meseleleri (1871) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca statistique sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca statistik "devlet idaresi sanatı, idari amaçla toplanan sayısal bilgiler [xvii], uygulamalı matematik [xviii]" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Almanca staat "devlet" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Almanca sözcük İtalyanca stato sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için statü1 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Hintavrupa Anadilinde *stā- basit kökünden > Eski Yunanca ʰístēmi, stā-, Latince stāre, stāt-, Almanca stehen (durmak), stāya- (durdurmak, dikmek). Hintavrupa Anadilinde stə-n(ā)- şimdiki zaman fiil kökünden > Latince stenare (durdurmak), Latince stāns (duran), İngilizce stand (durmak, durum). Hintavrupa Anadilinde si-stā- reduplikatif kökünden > Latince sistere (durdurmak). Hintavrupa Anadilinde stā-na- fiil adından > Avesta (Zend) dilinde stāna- (durak, konak, yer). Hintavrupa Anadilinde stōu- pekiştirme biçiminden > Eski Yunanca staurós, Eski Yunanca stōís, Avesta (Zend) dilinde stūna- (direk), Latince *staurare (dikmek, ayağa kaldırmak).

Etiketler: Fransızca, Almanca, Türeme, Almanca, bkz: Yabancı ekler, İtalyanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.