İslam - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İslam Kelime Kökeni

Ar islām إسلام [#slm IV msd.] 1. (özellikle Tanrıya) teslim olma, boyun eğme, 2. bir din Ar aslama [IV] teslim oldu, barıştı  selam

Tarihte En Eski Kaynak

islam [ (1300 yılından önce) ]
islamiyet
islamofobi [ m (1996) : İngiliz Müslümanları ve İslamofobi komisyonu kuruyor ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça slm kökünden gelen islām إسلام z "1. (özellikle Tanrıya) teslim olma, boyun eğme, 2. bir din" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aslama "teslim oldu, barıştı" fiilinin ifˁāl vezni (IV) masdarıdır. Daha fazla bilgi için selam maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

İslam kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, islam nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça sözcüğün anlam evrimi için karş. Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 62-63. Selam (barış, selamet, selam sözü) ve eşdeğerleri tüm Sami dillerinde yaygın iken, "Tanrının iradesine boyun eğme" anlamındaki türev ancak Aramice rabbinik literatürde ve Süryanicede ortaya çıkmış görünmektedir.

Etiketler: Arapça, Türeme, Arapça, Arapça mezid fiil vezni: if'âl, if'âlat kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.