İskender - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İskender Kelime Kökeni

öz İskender Bursa'da bir kebapçı dükkânı adı Ar al-iskandar الإسكندر bir erkek adı, özellikle Büyük İskender EYun aléksandros αλέξανδρος "er savan", a.a. § EYun aleksō αλεξω defetmek, kovmak, savmak EYun anēr, andr- ανηρ, ανδρ- erkek, adam, er

Tarihte En Eski Kaynak

iskender kebabı "yoğurtlu döner yemeği" [ m (1979) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İskender "Bursa'da bir kebapçı dükkânı adı" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Arapça al-iskandar الإسكندر z "bir erkek adı, özellikle Büyük İskender" özel adından alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aléksandros αλέξανδρος z "'er savan', bir erkek adı, özellikle Büyük İskender" özel adından alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aleksō αλεξω z "defetmek, kovmak, savmak" ve Eski Yunanca anēr, andr- ανηρ, ανδρ- z "erkek, adam, er" sözcüklerinin bileşiğidir.

Kelime Telaffuzu

İskender kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, iskender nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Bursa'nın İskender kebapçısına özgü bir yemek olarak en az 1960 dolayında tanınmıştır. Ancak yaygın bir yemek türü olarak en erken 1979'da duyuldu.

Etiketler: Türeme, özel ad, Arapça, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.