İnterkalasyon

Fr/İng intercalation takvime gün veya ay ekleme, matematikte bir dizinin arasına eleman ekleme Lat intercalatio a.a. Lat intercalare araya ay eklemek +tion Lat inter+ calare yüksek sesle ilan etmek, tellal gibi bağırmak, özellikle yeni ayın çıkışını ilan etmek  konsil

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce intercalation "takvime gün veya ay ekleme, matematikte bir dizinin arasına eleman ekleme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen intercalatio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince intercalare "araya ay eklemek" sözcüğünden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Latince calare "yüksek sesle ilan etmek, tellal gibi bağırmak, özellikle yeni ayın çıkışını ilan etmek" sözcüğünden inter+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için konsil maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Eski Roma"da ay yılı ile güneş yılı arasındaki 11-12 günlük farkı telafi etmek için üç yılda bir eklenen ilave aydan. || Latincede "bağırarak ilan etme" eylemi ile "takvim ayı" arasında kurulan semantik ilişki, Arapça şahr (ilan etme, ay) kavramında aynen mevcuttur. Karş. şehir2 .

Etiketler: Alıntı, Fransızca ve İngilizce , Klasik Latince, Aynı anlamda, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. İnterkalasyon ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play