İncentive - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İncentive Kelime Kökeni

İng incentive 1. özendirme, teşvik, 2. bir şirket elemanlarına ödül olarak verilen ayni hak veya ödül Lat incentivus coşturan, harekete geçiren, oynatan (müzik) Lat incinere şarkıya katılmak Lat in+1 canere şarkı söylemek  kanto

Tarihte En Eski Kaynak

"kapalı grup turizmi" [ m (1992) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce incentive "1. özendirme, teşvik, 2. bir şirket elemanlarına ödül olarak verilen ayni hak veya ödül" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince incentivus "coşturan, harekete geçiren, oynatan (müzik)" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince incinere "şarkıya katılmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince canere "şarkı söylemek" fiilinden in+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kanto maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizcede dar ve belirgin bir anlamı olan deyim Türk turizm diline 1986'dan itibaren Avusturyalı tur operatörleri aracılığıyla gelmiş ve daha geniş bir anlam kazanmıştır.

Etiketler: İngilizce, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.