İgnore - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İgnore Kelime Kökeni

İng to ignore bilmezden veya tanımazdan gelmek Fr ignorer bilmemek Lat ignorare a.a. << HAvr *ne-gnō-rō- HAvr *gnō- bilmek  not

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (2002) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce to ignore "bilmezden veya tanımazdan gelmek" fiilinden alıntıdır. İngilizce fiil Fransızca ignorer "bilmemek" fiilinden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen ignorare fiilinden alıntıdır. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ne-gnō-rō- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gnō- "bilmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için not maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkçe telaffuzu yakın dönemde İngilizceye göre düzeltilmiştir.

Etiketler: İngilizce, Fransızca, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.