İflas - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İflas Kelime Kökeni

Ar iflās إفلاس [#fls IV msd.] a.a. Ar fils/fals فلس en küçük bakır para birimi, pul, metelik Lat follis 1. torba, kese, 2. Geç Roma imparatorluğu döneminde en küçük para birimi, pul HAvr *bhel-2 şişmek, kabarmak

Tarihte En Eski Kaynak

[ (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça fls kökünden gelen aynı anlama gelen iflās إفلاس z sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça fils veya fals فلس z "en küçük bakır para birimi, pul, metelik" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarıdır. Bu sözcük Latince follis "1. torba, kese, 2. Geç Roma imparatorluğu döneminde en küçük para birimi, pul" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhel-2 "şişmek, kabarmak" kökünden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

İflas kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, iflas nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Karş. İngilizce follicle (saçların dibindeki yağ keseciği) < Latince folliculus (kesecik).

Etiketler: Arapça, Türeme, Arapça, Klasik Latince, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.