İbrişim - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İbrişim Kelime Kökeni

Fa abrīşum أبريشم ipek, özellikle bükme ipekten yapılan dokuma << OFa abrēşōm a.a. Ave *upa-rēşma a.a. Ave *rēş- bükmek, eğirmek  erişte

Tarihte En Eski Kaynak

ebrīşüm [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça abrīşum أبريشم z "ipek, özellikle bükme ipekten yapılan dokuma" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen abrēşōm sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *upa-rēşma sözcüğünden alıntıdır. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde yazılı örneği bulunmayan *rēş- "bükmek, eğirmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için erişte maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

İbrişim kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, ibrişim nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Karş. Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) hu-srav (iyi ünü olan, Husrev), hu-rām (mutlu, Hurrem), hu-raoδa (güzel yüzlü, cennet kızı). Karş. Eski Yunanca eu-angēlion (iyi haber, İncil), eu-thanasía (iyi ölüm), eu-genēs (iyi soylu), eu-kleidēs (iyi namlı, Öklit). || Sanskritçe = Avesta (Zend) dilinde hu = Eski Yunanca eşdeğerliği, Hintavrupa araştırmalarının ilk önemli keşiflerinden biridir.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Avesta, Türeme, Avesta kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.