İblis - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İblis Kelime Kökeni

Ar iblīs إبليس şeytan EYun diábolos διάβολος iftiracı, şeytan EYun diabállō διαβάλλω iftira etmek, yanıltmak EYun dia+ bállō, bol- βάλλω, βολ- atmak  balistik

Tarihte En Eski Kaynak

[ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça iblīs إبليس z "şeytan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca diábolos διάβολος z "iftiracı, şeytan" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca diabállō διαβάλλω z "iftira etmek, yanıltmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca bállō, bol- βάλλω, βολ- z "atmak" fiilinden dia+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için balistik maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

İblis kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, iblis nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

İtalyanca diabolo, Fransızca diable, İngilizce devil, Almanca Teufel (şeytan) Kilise Latincesi yoluyla Yunancadan alınmıştır.

Etiketler: Arapça, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.