İbare - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İbare Kelime Kökeni

Ar ˁibāra ͭ عبارة [#ˁbr mr.] 1. bir metin veya söz parçası, pasaj, 2. gramerde cümle Ar ˁabara عبر karşıya veya öte yana geçti  ibret

Tarihte En Eski Kaynak

ibaret [ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ˁbr kökünden gelen ˁibārat عبارة z "1. bir metin veya söz parçası, pasaj, 2. gramerde cümle" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁabara عبر z "karşıya veya öte yana geçti" fiilinin ismi merresidir. Daha fazla bilgi için ibret maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

İbare kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, ibare nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça fiil ˁabd (kul, köle) adından denominatiftir. Diğer Sami dillerinde #ˁbd kökü "çalışmak, hizmet etmek, köle olmak" anlamında olup, "tanrıya tapınma" anlamı Arapçaya mahsustur.

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i merre, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.