İbret - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İbret Kelime Kökeni

Ar ˁibra ͭ عبرة [#ˁbr mr.] sonuç çıkarma, sebepten sonuca geçme, öğüt, ders <? Ar ˁabara عبر 1. karşıya geçti, aştı, yol aldı, 2. zihninde tarttı, bir yazıyı sesli olmaksızın okudu

Tarihte En Eski Kaynak

[ (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ˁbr kökünden gelen ˁibrat عبرة z "sonuç çıkarma, sebepten sonuca geçme, öğüt, ders" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁabara عبر z "1. karşıya geçti, aştı, yol aldı, 2. zihninde tarttı, bir yazıyı sesli olmaksızın okudu" fiilinin ismi merresi olabilir; ancak bu kesin değildir.

Kelime Telaffuzu

İbret kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, ibret nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Muhtemelen Arapça +e dişil ekiyle oluşturulmuş Türkçe bir türevdir. Karş. zenne. Arapça ubna ͭ (oğlancılık) masdarıyla birleştirilemez.

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i merre, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.