Husus - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Husus Kelime Kökeni

Ar χuṣūṣ خصوص [#χṣṣ msd.] 1. bir şeyin veya birinin payına düşme, ayrı veya ayrıcalıklı olma, özel ve özgü olma, 2. ayrıcalık, ayırıcı özellik, özel şey, özel durum Ar χaṣṣa ayırdı, ayırdetti, pay etti

Tarihte En Eski Kaynak

[ Dede Korkut Kitabı (1400 yılından önce) : oğlan bezirgânlar χususundan söz söylemedi ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça χṣṣ kökünden gelen χuṣūṣ خصوص z "1. bir şeyin veya birinin payına düşme, ayrı veya ayrıcalıklı olma, özel ve özgü olma, 2. ayrıcalık, ayırıcı özellik, özel şey, özel durum" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça χaṣṣa "ayırdı, ayırdetti, pay etti" fiilinin masdarıdır.

Kelime Telaffuzu

Husus kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, husus nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Anlamca çok yapın olan #χṣṣ (ayırdetme) ve ##ḥṣṣ (pay verme) kökleri ortak bir Sami kökünden gelmiş olmalıdır. Karş Akatça χaṣāṣu (pay etme, ikiye ayırma), İbranice #χṣṣ חצץ ve χṣh חצה (bölme, pay etme).

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.