Enfantil - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Enfantil Kelime Kökeni

Fr infantil çocukça, çocuksu Lat infantilis a.a. Lat infans, t- henüz konuşamayan çocuk, bebek Lat in+2 fans, fant- konuşan Lat fari, fat- söylemek  fabl

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1939) : Roosevelt uzun zamandan beri paralizi enfantil hastalığından mustaribdir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca infantil "çocukça, çocuksu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen infantilis sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince infans, t- "henüz konuşamayan çocuk, bebek" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince fans, fant- "konuşan" sözcüğünden in+2 önekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Latince fari, fat- "söylemek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fabl maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.