Huri - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Huri Kelime Kökeni

Ar ḥūr/ḥūriya ͭ حورية [#ḥwr] İslam inancında cennet perisi (OFa hurust güzel, özellikle güzel kadın ) Ave hu-raoδa güzel-endamlı § Ave hu güzel Ave raoδa- yetişme, büyüme, şekil, endam  hümayun

Tarihte En Eski Kaynak

ḥūr [ ed. Borovkov, Orta Asya'da Bulunmuş Kuran Tefsirinin... (1400 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḥwr kökünden gelen ḥūr veya ḥūriyat حورية z "İslam inancında cennet perisi" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) hurust "güzel, özellikle güzel kadın" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde hu-raoδa "güzel-endamlı" sözcüğünden alıntıdır. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde hu "güzel" ve Avesta (Zend) dilinde raoδa- "yetişme, büyüme, şekil, endam" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için hümayun maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Huri kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, huri nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Çoğu kaynaklarda Aramice/Süryanice #ḥwr (beyaz) kökünden türetilmişse de bu görüş dayanaksızdır. Karş. Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 117 vd ve Widengren 186. || Pehlevice sözcük, Zerdüşt kutsal metinlerinden Arda Viraf Nāmak iv.18'de cennet bahçesindeki güzel kızları tarif etmek için kullanılır. Christian Bartholomae, Altiranisches Wörterbuch 1836.

Etiketler: Arapça, Eşkökenlilik, Orta Farsça, Avesta, Bileşik kelime, Avesta, Avesta kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.