Homoseksüel

Fr homosexuel eşcinsel İng homosexual a.a. 1892 Krafft-Ebing, "Psychopathia Sexualis"in İng. çevirisinde. § EYun ʰomós ὁμός aynı, eş Lat sexus cinsiyet +alis  homo+, seks

Tarihte En Eski Kaynak

omoseksüel [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]
homo "eşcinsel" [ (1970 yılından önce) ]
homofobik "eşcinsel düşmanı" [ m (1998) : Melvin'in önüne gelene yağdırdığı ırkçı, homofobik ve kadın düşmanı hakaretler ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca homosexuel "eşcinsel" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce aynı anlama gelen homosexual sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1892 Krafft-Ebing, "Psychopathia Sexualis"in İng. çevirisinde.) Bu sözcük Eski Yunanca ʰomós ὁμός z "aynı, eş" ve Latince sexus "cinsiyet" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için homo+, seks maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

İngilizce homophobic ve homophobia ilk kez 1971"de kaydedilmiştir.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , İngilizce , Aynı anlamda, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Bileşik kelimenin devamı, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır. Homoseksüel ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play