Homoseksüel - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Homoseksüel Kelime Kökeni

Fr homosexuel eşcinsel İng homosexual a.a. 1892 Krafft-Ebing, "Psychopathia Sexualis"in İng. çevirisinde. § EYun ʰomós ὁμός aynı, eş Lat sexus cinsiyet +alis  homo+, seks

Tarihte En Eski Kaynak

omoseksüel [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]
homo "eşcinsel" [ (1970 yılından önce) ]
homofobik "eşcinsel düşmanı" [ m (1998) : Melvin'in önüne gelene yağdırdığı ırkçı, homofobik ve kadın düşmanı hakaretler ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca homosexuel "eşcinsel" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce aynı anlama gelen homosexual sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1892 Krafft-Ebing, "Psychopathia Sexualis"in İng. çevirisinde.) Bu sözcük Eski Yunanca ʰomós ὁμός z "aynı, eş" ve Latince sexus "cinsiyet" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için homo+, seks maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce homophobic ve homophobia ilk kez 1971'de kaydedilmiştir.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.