Holokost

İng holocaust büyük felaket, özellikle Nazi Almanyasında uygulanan Yahudi soykırımı EYun ʰolókaustos ὁλόκαυστος eski Yunan geleneğinde tamamen yakılarak tanrılara kurban edilen hayvan § EYun ʰólos ὅλος tüm, bütün EYun kaustós καυστός yanmış, yakılmış  holo+, kostik

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1985) : Holokost ise Nazilerin uyguladığı Yahudi soykırımına verilen isim ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce holocaust "büyük felaket, özellikle Nazi Almanyasında uygulanan Yahudi soykırımı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca ʰolókaustos ὁλόκαυστος z "eski Yunan geleneğinde tamamen yakılarak tanrılara kurban edilen hayvan" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ʰólos ὅλος z "tüm, bütün" ve Eski Yunanca kaustós καυστός z "yanmış, yakılmış" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için holo+, kostik maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

Aynı kökten Latince solidus, all (tüm, bütün). Hintavrupa Anadilinde *solə- varyant biçiminden Latince salvus (sağ), salūs (sağlık).

Etiketler: Alıntı, İngilizce , Antik Yunanca, Bileşik kelime, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Holokost ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play