Holokost - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Holokost Kelime Kökeni

İng holocaust büyük felaket, özellikle Nazi Almanyasında uygulanan Yahudi soykırımı EYun ʰolókaustos ὁλόκαυστος eski Yunan geleneğinde tamamen yakılarak tanrılara kurban edilen hayvan § EYun ʰólos ὅλος tüm, bütün EYun kaustós καυστός yanmış, yakılmış  holo+, kostik

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1985) : Holokost ise Nazilerin uyguladığı Yahudi soykırımına verilen isim ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce holocaust "büyük felaket, özellikle Nazi Almanyasında uygulanan Yahudi soykırımı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca ʰolókaustos ὁλόκαυστος z "eski Yunan geleneğinde tamamen yakılarak tanrılara kurban edilen hayvan" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ʰólos ὅλος z "tüm, bütün" ve Eski Yunanca kaustós καυστός z "yanmış, yakılmış" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için holo+, kostik maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince solidus, all (tüm, bütün). Hintavrupa Anadilinde *solə- varyant biçiminden Latince salvus (sağ), salūs (sağlık).

Etiketler: İngilizce, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.