Historisizm - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Historisizm Kelime Kökeni

İng historicism tarihi üsluplara öykünen sanat (özellikle mimari) anlayışı İng historic tarihsel +ism Lat historia a.a. +ikos EYun ʰistoríē ἱστορίη eski zamanlara dair anlatı, destan, vekayiname EYun ʰístōr ἱστωρ tanık, bilge, öykücü

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1987) : en düşük geçer not 50 ise sınavın histogramının 50 etrafında kümelenmesi arzu edilir ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce historicism "tarihi üsluplara öykünen sanat (özellikle mimari) anlayışı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce historic "tarihsel" sözcüğünden +ism sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen historia sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca ʰistoríē ἱστορίη z "eski zamanlara dair anlatı, destan, vekayiname" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca ʰístōr ἱστωρ z "tanık, bilge, öykücü" sözcüğünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Yunanca sözcüğün nihai kaynağı tartışmalıdır. Hjalmar Frisk, Griechisches Etymologisches Wörterbuch 1.740 Hintavrupa kökenli oîda (duymak) fiilinden türetir, ancak bir Sami dilinden alıntı olasılığı gözardı edilemez. Karş. esatir, satır1.

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce, bkz: Yabancı ekler, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Antik Yunanca, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.