Histo+

Fr/İng histo+ +doku EYun ʰistós ἱστός (ayakta) duran, kıvamlı, mukavim EYun ʰístēmi, stā- ἱστημι, στα- durmak << HAvr *si-stā- HAvr *stā- a.a.  istasyon

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1968) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce sadece bileşiklerde görülen histo+ "doku" parçacığından alıntıdır. Fransızca parçacık Eski Yunanca ʰistós ἱστός z "(ayakta) duran, kıvamlı, mukavim" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ʰístēmi, stā- ἱστημι, στα- z "durmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *si-stā- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *stā- kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için istasyon maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Aynı kökten Latince uterus (rahim), venter (karın).

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Fransızca ve İngilizce , Antik Yunanca, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır. Histo+ ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play