Hiperbol - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hiperbol Kelime Kökeni

Fr hyperbole geometride bir tür konik kesit EYun ʰyperbolē ὑπερβολη a.a. MÖ 2. yy Perge'li Apollonios, Yun. matematikçi. EYun ʰyperbállō ὑπερβάλλω yukarı atmak, havaya atmak EYun hiper+ bállō, bol- βάλλω, βολ- atmak  balistik

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca hyperbole "geometride bir tür konik kesit" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen ʰyperbolē ὑπερβολη z sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: MÖ 2. yy Perge'li Apollonios, Yun. matematikçi.) Bu sözcük Eski Yunanca ʰyperbállō ὑπερβάλλω z "yukarı atmak, havaya atmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca bállō, bol- βάλλω, βολ- z "atmak" fiilinden hiper+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için balistik maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Sanskritçe upara-, Avesta (Zend) dilinde upairi > Farsça bar, Lat super, Almanca über, İngilizce over biçimleriyle eşdeğerdir.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, İlk kullanım, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.