Hindiba - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hindiba Kelime Kökeni

Ar hindibāˀ هندباء yaprakları salata olarak yenen bir bitki, chicorium intybus EYun íntybos/éntybon ίντυβος/έντυβον a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kıpçak Türkçesi Sözlüğü (1500 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça hindibāˀ هندباء z "yaprakları salata olarak yenen bir bitki, chicorium intybus" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen íntybos veya éntybon ίντυβος/έντυβον z sözcüğünden alıntıdır.

Kelime Telaffuzu

Hindiba kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, hindiba nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Latince intubus/intybus ve Geç Latince intibium (aynı anlamda) biçimleri Yunancadan alıntıdır. endive, Almanca endivien (aynı anlamda) biçimleri Latinceden alınmıştır. Yunanca sözcüğün nihai kökeninin eski Mısır dili olması muhtemeldir.

Etiketler: Arapça, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.